Quizzing History

List of Regional A Champions (1966 - Present)
Note:  The material studied in 1966 was:
Matthew, Romans, Philippians, Timothy, John, and Acts

lign="center">

YearTeamTop QuizzerEventLocation
1966 ? ? International Institute Estes Park, CO
1968 ? ? General Assembly Kansas City, MO
1970 BNC Eddy Hall (BNC) International Institute Estes Park, CO
1972 ENC Katrina Agner General Assembly Miami, FL
1973 BNC Leslie Hall ? Bethany, OK
1974 MANC / MVNC Larry McKain International Institute Switzerland
1976 BNC Mike Staten (BNC); Henry Chen (ONC) General Assembly Dallas, TX
1978 MVNC Ben Spitler (MVNC) International Institute Estes Park, CO
1980 MVNC Darin Depew (MVNC) General Assembly Kansas City, MO
1983 ONC Mark Colter (MVNC) Nazarene Youth Congress Oaxtepec, Mexico
1985 MVNC Tonya Digby (ONC) General Assembly Anaheim, CA
1987 MVNC Miles Zinn (SNU) Nazarene Youth Congress Washington, D.C.
1989 SNU Miles Zinn (SNU) General Assembly Indianapolis, IN
1991 SNU Tate Love (ENC) Nazarene Youth Congress Orlando, FL
1993 ENC Andrew Zirschky (NNC) General Assembly Indianapolis, IN
1994 ONU Bill McCoy (PLNC) General Bible Quiz MANC, Olathe, KS
1995 SNU Wes Nash (PLNC) Nazarene Youth Congress Phoenix, AZ
1996 SNU Jason Slinker (SNU) General Bible Quiz MANC, Olathe, KS
1997 SNU Jason Slinker (SNU) General Assembly San Antonio, TX
1998 SNU Scott Cook (PLNU) General Bible Quiz SNU, Bethany, OK
1999 TNU Adam Peterson (TNU) Nazarene Youth Congress Toronto, Ont, Canada
2000 MVNC Erica Rumbley (ONU) Q2000 ONU, Bourbonnais, IL
2001 Southwest USA Erica Rumbley (Central USA) General Assembly Indianapolis, IN
2002 Central USA Matt White (Eastern USA) Q2002 ONU, Bourbonnais, IL
2003 East Central USA Brian Clark (Central USA) Nazarene Youth Conference Houston, TX
2004 South Central USA Luke Mingus (Central USA) Q2004 ONU, Bourbonnais, IL
2005 Southwest USA Abe Powers (Southwest USA) General Assembly Indianapolis, IN
2006 Northwest USA Casey Woods (North Central USA) Q2006-Regional A SNU, Bethany, OK
2006 East Central USA  Gregory Kindle (East Central USA) Q2006-Regional B SNU, Bethany, OK
2007 East Central USA Travis Barnett (Central USA) Nazarene Youth Conference St. Louis, MO
2008 Southeast USA Monica Finger (Northwest USA) Q2008-Regional A NNU, Nampa, ID
2008 Southwest USA Caroline Kiumar (Southwest USA) Q2008-Regional B NNU, Nampa, ID
2009 East Central USA Caroline Kumar (Southwest USA) General Assembly Orlando, FL
2010 East Central USA Jerome Graham (Eastern USA) Q2010-Regional A MVNU, Mt. Vernon, OH
2010 Central USA William Cox (Southeast USA) Q2010-Regional B MVNU, Mt. Vernon, OH
2011 Southwest  USA  Caroline Kumar (Southwest USA) NYC-Regional A Louisville, KY
2011  Central USA Daniel Marvin (North Central USA) NYC-Regional B Louisville, KY


List of GBQ Division Champions (1988 - Present)

YearTeamTop QuizzerEventLocation
1988 North Arkansas David Long (NW Oklahoma) GBQ1990 MANC, Olathe, KS
1990 North Arkansas Becky Miles (Indianapolis) GBQ1992 MANC, Olathe, KS
1992 North Arkansas Joel Mullen (North Arkansas) GBQ1994 MANC, Olathe, KS
1994 Tennessee Ryan Vickery (Fortville, Indiana) GBQ1996 MANC, Olathe, KS
1996 Southwest Indiana Jennifer Motwani (W. Texas) GBQ1998 MANC, Olathe, KS
1998 Southwestern Ohio Michael Mullen (N. Arkansas) Q2000 SNU, Bethany, OK
2000 Michigan Matt White (Pittsburg) Q2002 ONU, Bourbonnais, IL
2002 Maine Jeff Faville (Oregon Pacific) Q2002-District ONU, Bourbonnais, IL
2002 Yakima West Valley, WA David Ballif (Big Lake, WA) Q2002-Local ONU, Bourbonnais, IL
2004 Michigan A Dana Mulder (Michigan A) Q2004-District ONU, Bourbonnais, IL
2004 Big Lake, WA Becky Pennington (Harrisonburg) Q2004-Local ONU, Bourbonnais, IL
2006 Northwest USA Casey Woods (North Central USA) Q2006-Regional A SNU, Bethany, OK
2006 East Central USA  Gregory Kindle (East Central USA) Q2006-Regional B SNU, Bethany, OK
2006  Kansas City-North Central USA Abe Powers (Northern California) Q2006-District Experienced SNU, Bethany, OK
2006 Kentucky B-Southeast USA Alyson Staats (Michigan Rookies) Q2006-District Novice SNU, Bethany, OK
2006 Yakima (Northwest) Michael Flowers (West Flint) Q2006-Local Experienced SNU, Bethany, OK
2006  Lawrence First (Kansas City) Ryan Harness (Warrensburg) Q2006-Local Novice SNU, Bethany, OK
2008  Southeast USA Monica Finger (Northwest USA)  Q2008-Regional A NNU, Nampa, ID
2008 Southwest USA Caroline Kiumar (Southwest USA) Q2008-Regional B NNU, Nampa, ID
2008 Kansas City-North Central USA Charity Harrison (Central Ohio) Q2008-District Experienced NNU, Nampa, ID
2008 Northeast Indiana B-Central USA Jasmine Gibeaut (Central Ohio) Q2008-Disctrict Novice NNU, Nampa, ID
2008 West Carrolton, OH-East Central USA Bethany Kindle (West Carrolton, Ohio) Q2008-Local Experienced NNU, Nampa, ID
2008 Ottawa Eh, Ontario Canada Dalton Jordan (Bacon Bits) Q2008-Local Novice NNU, Nampa, ID
2010 East Central USA Jerome Graham (Eastern USA) Q2010-Regional A MVNU, Mt. Vernon, OH
2010 Central USA William Cox (Southeast USA) Q2010-Regional B MVNU, Mt. Vernon, OH
2010 SWO Cones-East Central USA Brent Schnipke (Northwest Ohio A) Q2010-District Experienced MVNU, Mt. Vernon, OH
2010 Northwest Ohio B-East Central USA Jara Crawford (Northeast Indiana B) Q2010-District Novice MVNU, Mt. Vernon, OH
2010 Piedmont A-South Central USA Bethany Kindle (Strong To The End) Q2010-Local Experienced MVNU, Mt. Vernon, OH
2010 Yorktown-Central USA Jara Crawford (Yorktown) Q2010-Local Novice  MVNU, Mt. Vernon, OH